Su arıtma cihazı türleri nelerdir?

Su arıtma sistemleri evlerimizde ya da işyerlerimizde kullanılan şehir şebeke sularının ileri teknoloji filtrasyon sistemi sayesinde sudaki zararlı olabilecek maddeleri ayrıştıran, içimi hoş, sağlıklı, aynı zamanda güvenilir su içmemizi sağlayan sistemlerdir. Su arıtma cihazlarını genel olarak evsel ve endüstriyel kullanım olmak üzere iki ana gruba ayırabiliriz. Evlere uygun su arıtma cihazlarında genel amaç içme suyu üretme amaçlı olduğundan tüketim miktarı ve şebeke suyunun niteliği arıtma cihazı seçiminde en önemli kriterdir. Bu sebeple mutlaka musluktan akan suyun değerlerinin bilinmesi gerekir. Yanlış cihaz seçimi filtrelerin ömrünü azaltacağından dolayı gereksiz masraflara da yol açabilir.

Evlerde içme suyu ihtiyacını karşılamak için en doğru seçim, 5 filtrasyon aşamalı, membran teknolojisi barındıran su arıtma cihazlarıdır. Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de de satışta olan bu cihazlar suları hem kimyasal, hem de mikrobiyolojik olarak filtreleyerek en sağlıklı suyu üretirler. Evlerde kullanım amacı ile üretilen bu cihazlar halk arasında “tezgah altı” diye tabir edilen, mutfak tezgahlarının altına yerleştirilebilecek kadar ufak ve kompakt cihazlardır. Bu tip tezgah altı su arıtma cihazları, artık daha az yer kaplaması amacıyla bilgisayar kasası ebatlarında, su depolama tankını da içinde barındıracak şekilde kompakt halde üretilmeye başlanmıştır. Tezgah üstü arıtma cihazı olarak tabir edilen, boyutları biraz daha büyük, yarı sebili andıran ve hem sıcak hem de soğuk arıtılmış su üretebilen cihazlar da mevcuttur. Arıtma kalitesi bakımından hiçbir farkı olmadığından tüketicinin talebi doğrultusunda bu cihazlar da önerilebilir.

Sadece içme amaçlı değil, kullanım amaçı olarak da şebeke suyunu filtre eden sistemler mevcuttur. Ev hanımlarının en büyük şikayeti bulaşık ve çamaşır makinelerindeki suyun sertliğinden meydana gelen kireçlenme ve bunun çamaşır ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalarda yarattığı arızalardır. Bunun önüne geçmek için dairelerin dışına hatta binaların geneline hükmeden bir noktaya montajı yapılan yumuşatma sistemleri daire içinde tüm musluklardan akan suyun kimyasal olarak kireçten, klordan arındırılmış olarak akmasını sağlar. Kesinlikle çok faydalı bir sistem olan yumuşatma sisteminin daire içinde konulan bir içme suyu arıtma cihazı ile beraber uzun ömürlü olarak hizmet vereceğini de, yumuşak sağlıklı su üreteceğini de belirtmek gerekir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

      ÜrünlerimizS.S.SHemen Ara!WhatsApp